STRONA GŁÓWNA  →  Blog

5 przykazań paznokciowych w drodze do stylizacji

Nova Artist Nails Academy

Przedłużanie paznokci pozornie niewinna usługa estetyczna, a naprawdę to wiele istotnych czynności mających wpływ również na trwałość.

Zapewne każda stylistka otarła się na swojej drodze zawodowej o problem liftowania (zapowietrzenia) produktu. Postaram się poruszyć te aspekty, które moim skromnym zdaniem są najczęściej spotykane i tym samym, na co należy zwrócić uwagę, aby nasza stylizacja była trwała.

Zaczniemy, idąc tropem kolejności wykonywania usługi przedłużania.


1.Wywiad z klientką to szalenie ważny krok już w początkowym etapie. Pozwala nam wykluczyć nie tylko przeciwwskazania do wykonywania usługi (choroby płytki i skóry), ale dostosować odpowiednie preparaty i produkty do każdej płytki indywidualnie. Jedna płytka będzie cienka, inna grubsza, jedna bardziej wilgotna, a inna łamliwa i rozdwajająca się. To idealny moment na dopasowanie preparatów pomocniczych oraz jaki produkt wybrać. Pamiętaj, że konsystencja produktu, którym tworzysz architekturę paznokcia to dogodność, która jest dla Ciebie, a specyfikacja produktu oraz jego elastyczność dla płytki twojej klientki.

2.Odpowiednie przygotowanie płytki to kolejny ważny krok! Na tym etapie przygotowujemy powierzchnie, która jest niezbędna to powstania wiązań z płytką paznokcia. 

  • Wszyscy wiemy, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie skórek przed zabiegiem manicure’u. Niestety, często popełniamy błędy, które mogą negatywnie wpłynąć na efekt końcowy. Należy odpowiednio otworzyć kieszonkę wału a następnie usunąć zrogowaciałe błonki. Pamiętaj pracuj bardzo delikatnie!
  • Jednym z kluczowych etapów jest przygotowanie mechaniczne, czyli peeling powierzchni płytki i usunięcie płaszcza lipidowego. Ważne jest zrozumienie, że rozpuszczalnik organiczny nie jest w stanie tego osiągnąć
  •  Następnym często popełnianym błędem jest nieodpowiedni dobór preparatów. Często aplikujemy ich zbyt dużo, co może przynieść odwrotny skutek niż zamierzony. Brak wiedzy na temat chemii produktów i preparatów tylko pogłębia ten problem. Dlatego warto zainwestować czas w poznanie składu i działania używanych produktów. Ważnym aspektem jest również odtłuszczenie płytki, aby zmienić PH i odpowiednio ją odwodnić. Często jednak brakuje nam świadomości, jak to zrobić poprawnie, co może wynikać z niedostatecznego doświadczenia lub braku wiedzy. W stylizacji paznokci używamy preparatów, które już na pierwszym etapie mogą wpłynąć na przyczepność. Dlatego warto zadbać o odpowiedni preparat odtłuszczający, który ma istotne znaczenie dla dalszych etapów zabiegu i być świadomym , gdyż jeden preparat może zastąpić trzy. Jako pierwszy etap w tym zakresie czynności to odtłuszczenie. Odtłuszczacz jest na bazie alkoholu izopropylowego, który pomaga usunąć z płytki paznokcia nadmiar tłuszczu i przygotować ją do dalszych etapów zabiegu. W zależności od składu jeśli nie posiada w nim wody, nie będzie konieczne używanie dehydratora. Następnie, istotnym preparatem jest dehydrator, który pomaga w odwodnieniu płytki paznokcia, co może okazać się kluczowe dla trwałości manicure’u. Jest to preparat na bazie alkoholu lub acetonu z dodatkiem innych związków np. octan etylu lub butylu i innych. Kolejnym ważnym produktem jest primer, który stosujemy w chwili konieczności, aby zapewnić lepszą przyczepność materiałów do płytki paznokcia. W przypadku metody akrylowej, często używany jest primer kwasowy na bazie kwasu metakrylowego mylnie uważany za najsilniejszy. Natomiast w metodach światło-utwardzalnych  stosuje się primery bezkwasowe na bazie octanu etylu, które zapewniają lepszą przyczepność w trudniejszych przypadkach. Warto również wspomnieć o  preparatach nowej generacji tzw ” primery NON Acid „, które są coraz bardziej popularne. Są one  w rzeczywistości najmocniejszym primerem i tworzą najbardziej trwałe wiązanie z płytką, chociaż są na bazie bardzo popularnego rozpuszczalnika.

3. Odpowiednie zastosowanie produktów do płytki naturalnej. 

  •  Jedną z kluczowych umiejętności w stylizacji paznokci jest umiejętność oceny naturalnej płytki paznokcia klientki. Istnieją trzy                 podstawowe rodzaje płytek: sucha, wilgotna i standardowa. Każda z nich wymaga indywidualnego podejścia i dopasowania produktów w celu uzyskania najlepszych rezultatów. Podstawowym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę podczas oceny płytki paznokcia, jest jej elastyczność. Grubość płytki naturalnej to kwestia genetyczna , następnie nie mówiąc o naturalnej anatomii to kwestia zabiegów. Płytki suche są zazwyczaj bardziej kruche i mniej elastyczne, podczas gdy płytki wilgotne mogą być bardziej giętkie. Płytki standardowe znajdują się gdzieś pomiędzy.  Na przykład, jeśli mamy do czynienia z suchą płytką spokojnie mogą to być produkty konstrukcyjne twarde i wzmacniające w zakresie hybrydowym. Z kolei płytki wilgotne mogą wymagać produktów o większym usieciowaniu , aby zapewnić lepszą przyczepność.Przy tej płytce manicure hybrydowy , może nie być długo trwały. Dlatego też ważne jest, aby styliści paznokci posiadali umiejętność właściwej oceny płytki paznokcia klientki i dobrania odpowiednich produktów do jej indywidualnych potrzeb. Tylko wtedy można osiągnąć najlepsze rezultaty i zapewnić zadowolenie z wykonanej stylizacji.

4. Odpowiednia aplikacja produktu.

  • Prawidłowa aplikacja produktu na płytkę paznokciową to ważny krok w procesie stylizacji paznokci. Odpowiednia ilość produktu oraz precyzyjna technika aplikacji są niezbędne, aby zapewnić trwałość, właściwą polimeryzację i minimalizację ryzyka reakcji egzotermicznej. Dodatkowo, odpowiednio wykonana aplikacja pozwala zminimalizować efekt dźwigni przy zroście stylizacji, co jest kluczowe dla „zdrowia” płytki.

5. Polimeryzacja

  • Polimeryzacja jest kluczowym procesem nie tylko dla trwałości stylizacji paznokci, ale także dla minimalizacji ryzyka alergii skórnych. Poprawnie przeprowadzona polimeryzacja zapewnia kompletną reakcję chemiczną, co zmniejsza możliwość wystąpienia niepożądanych reakcji alergicznych. Czas na opakowaniu to czas na cienką warstwę, pamiętaj aby go zwiększyć wykonując konstrukcję.
  • Nakładaj odpowiednie warstwy produktu aby światło przenikło
  • Używaj lampy o odpowiedniej mocy, zalecana to 48Wat dual led i długości fal

Oczywioście przykazań jest więcej, jednak te są jak amen w pacierzu ! Jeśli czujesz zainteresowanie chemią, chcesz zagłębić się bardziej w temat zapraszam na szkolenia 🙂

Mam nadzieję, że troszkę Ci pomogę w drodze do udanej stylizacji !
Powodzenia!

Jedna odpowiedź do “5 przykazań paznokciowych w drodze do stylizacji”

  1. Asia z mTower pisze:

    Twoje wskazówki na temat braku planu, nadmiernego porównywania się z innymi oraz nieustannego dążenia do perfekcji są bardzo trafne. Sztuka to proces ciągłego uczenia się, a zrozumienie, że popełnianie błędów jest naturalne, może pomóc artystom w rozwijaniu swoich umiejętności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Nova Artist

Julita Nowak

Witaj! Nazywam się Julita Nowak. Prywatnie jestem mamą i żoną w wielkim mieście. Uwielbiam spędzać czas w gronie rodzinnym i spontaniczne wyprawy, a wieczorami towarzyszy mi kubek gorącej czekolady.

Zawodowo natomiast jestem dyplomowaną stylistką paznokci, edukatorem oraz założycielką Nova Artist Nails Academy w Warszawie.

Doświadczenie pozwala mi na zaszczytne miano autorki wielu publikacji w pismach branżowych, niezależnego trenera oraz ostatnimi czasy – wielokrotnej medalistki mistrzostw krajowych oraz międzynarodowych.

Social media

Zobacz także

Podobne artykuły

Nova Artist Nails Academy

Artykuł 3

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis

Mistrzostwa

Mistrzostwa Stylizacji Paznokci po co? Przecież w tym nikt nie chodzi, nie wykonuje się tego w salonie! Ciąg dalszy nastąpi … Powodzenia!

Nova Artist Nails Academy

Artykuł 4

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis